zmena_trvaleho_bydliste

Změna trvalého bydliště. Kam všude nahlásit?

Stěhování se obvykle pojí se změnou trvalého pobytu osob, které se stěhují. Kam všude je třeba změnu nahlásit se dočtete níže, ale nebojte se, na většinu úřadů se již data propisují automaticky po změně trvalého pobytu na příslušném úřadě.

Městský úřad

Hlavní instituce, kde musíte nahlásit změnu svého bydliště je příslušný městský úřad. Zde za změnu zaplatíte poplatek 50 Kč a na nový občanský průkaz čekáte maximálně 30 dnů. Na původním občanském průkaze Vám obvykle pracovník úřadu ustřihne roh. Pro změnu trvalého bydliště potřebujete nájemní smlouvu (souhlas vlastníka nemovitosti nepotřebujete), v případě vlastní nemovitosti výpis z katastru, nebo notářsky ověřené svolení majitele bytu/domu, nebo osobní přítomnost majitele nemovitosti. POZOR, pokud se chystáte v tomto časovém úseku do zahraničí, srozumějte s touto skutečností pracovníka úřadu, ten Vám buď vystaví potvrzení, nebo občanský průkaz neznehodnotí).

Na většinu institucí se skrze registr změna trvalého pobytu po oznámení na městském úřadě změní propíše sama, na výjimky ovšem ne , viz níže.

Zdravotní pojišťovna

V dnešní době má již zdravotní pojišťovna napojení na registr evidující trvalé bydliště, stále je však oznamovací povinnost vůči pojišťovně tuto skutečnost oznámit (obvykle stačí zavolat nebo napsat elektronickou poštou)

Finanční úřad

Je propojený s městským úřadem, není tedy nutné skutečnost ohlašovat. Pouze pokud jste podnikatel a současně se Vám mění sídlo vlastněné společnosti, je nutné tuto skutečnost oznámit na obchodní rejstřík.

Řidičský průkaz, registr vozidel

Máte povinnost si po změně trvalého bydliště zařídit nový řidičský průkaz. Poplatek je stejný jako na městském úřadě, 50kč. Pokud vlastníte dopravní prostředek s RZ, jste také povinni tuto skutečnost oznámit na registru vozidel a změna bude zapsána to technického průkazu.

Zaměstnavatel

Máte povinnost oznámit změnu trvalého bydliště svému zaměstnavateli. Máte také nárok na volno z důvodu stěhování.

Správa sociálního zabezpečení

Je rovněž propojena s registrem, není tedy nutné změnu bydliště ohlašovat.

Bankovnictví

Bankovní systém je rovněž napojený na registr, změna by se Vám automaticky měla propsat v internetovém bankovnictví. Pokud by u Vás změna adresy neproběhla, banku pro jistotu kontaktujte.

Dodavatel elektřiny, plynu a telefonní operátor

Na tyto subjekty se informace o změně nepropisují, skutečnost jim tedy ohlaste bez zbytečného odkladu.

 

Pokud ještě nejste přestěhováni, spočítejte si cenu Vašeho stěhování

 

‹‹ Předchozí článek
Jak se vybírá profi stěhovací firma?
Další článek ››
How to handle moving to Prague?

Podobné články:

Blog

Je pro Vás vhodné stěhování do Ostravy?

Rozhodujete se ohledně stěhování do Ostravy, třetího největšího města České republiky? Myslíte si, že by pro vás bylo přestěhování do Ostravy vhodné? Toto průmyslové…
Menu