Na co mám při stěhování nárok?

Když se stěhujete do nového bydliště, máte dle zákonů České republiky několik práv a nároků, které vám zajišťují určitou ochranu, ale i podporu během tohoto procesu. Podívejte se, na co máte právo, ale také, co můžete při stěhování využít.

 

  1. Přihlásit se u různých institucí 

Ze zákona máte nárok na přihlášení se k trvalému pobytu na jakékoliv adrese, kde máte možnost skutečně bydlet, a to na příslušném obecním úřadě. Následně dostanete potvrzení, se kterým si požádáte o nový občanský průkaz. Stejně tak máte nárok na změnu cestovního pasu a řidičského průkazu. Dejte si pozor, změny těchto dokumentů jsou dokonce povinné. 

Dále přichází na řadu změna u ostatních institucí, jako je zdravotní pojišťovna, banky, finanční úřad či sociální správa.

  1. Přepsat a upravit smlouvy

Právo máte také na přepsání smluv u dodavatelů energií, internetu a dalších služeb. Při stěhování máte samozřejmě nárok na uzavření smluv na předchozím místě.

  1. Právo volit a získat sociální dávky

Po změně trvalé adresy máte právo být automaticky zařazení do seznamu voličů v místě vašeho nového bydliště. 

V případě, že se dostanete do finanční nouze, máte také právo požádat o sociální dávky nebo příspěvky na bydlení. O oboje můžete zažádat na Úřadu práce České republiky. O příspěvky na bydlení mají nárok osoby a domácnosti s nízkými příjmy, které mají náklady na bydlení přesahující určitou část (30 % čistých příjmů domácnosti, v Praze se jedná o hranici 35 %).

  1. Získat volno

V České republice definuje zákoník práce § 199 jiné důležité překážky v práci, mezi které se řadí například svatba, narození dítěte, úmrtí v rodině či stěhování. Právě na tyto tzv. jiné překážky by nám zaměstnavatel měl poskytnout volno. Délka volna je pak stanovena na nezbytně dlouhou dobu (dva dny), ovšem záleží na interních pravidlech a směrnicích daného zaměstnavatele. Samozřejmě uvolnit se z práce kvůli stěhování můžete i tak, že si vyberete na stěhování dovolenou, vezmete si neplacené volno, či se individuálně domluvíte se svým zaměstnavatelem. 

‹‹ Předchozí článek
I moved to the Czech Republic. What should I arrange?
Další článek ››
Stěhování těžkých břemen

Podobné články:

Blog

Stěhování těžkých břemen

Stěhování těžkých břemen vyžaduje především pečlivé plánování. Opomenout se nesmí ale ani na správné vybavení a dodržování bezpečnostních zásad, abyste předešli poškození přenášených předmětů…
Blog

Jak na stěhování piana

V minulém článku jste se mohli dočíst, jak se připravit na stěhování pianina či klavíru. Nyní se zaměříme na to, jak by mělo takové…
Menu