Při předávání pronajatého bytu každý nájemce doufá ve vrácení kauce. Aby to tak dopadlo, musíte uvést byt do původního stavu, v jakém jste ho převzali. S tím se pojí nejenom úklid, vyklizení prostoru, ale i třeba oprava poškrábaných zdí či děr od hřebíků. Podívejte se na následující tipy, jak zdi (nejen) pronajatém bytě opravit.
1. Vezměte kleště a páčidlo
Prvním krokem k opravení zdí, je odstranění všech obrázků, včetně hřebíků či šroubů. K jejich odstranění použijte kleště nebo páčidlo. Hřebíky nebo šrouby jemně vytáhnete právě s jejich pomocí a abyste nepoškodili zeď kolem ještě více, podložte si pod nástroj kousek látky nebo kartonu.
2. Oprava děr
Po odstranění hřebíků a šroubů opatrně očistěte otvor od prachu a drobných nečistot či barvy. Následně použijte speciální tmel určený právě na opravu stěn. Myslete na to, že méně je více. S tmelem to nepřehánějte. Naneste ho malé množství pomocí špachtle na poškozené místo a rozetřete jej dohladka.
Za několik hodin tmel zkontrolujte a pokud je zaschlý, jemně ho obruste brusným papírem, aby byl povrch rovný s okolní zdí. Dejte si ale pozor, brusný papír by měl být jemný, abyste zeď kolem ještě více nerozedřeli.
3. Škrábance
Pokud je zeď pouze poškrábaná, je to jednodušší. V tomto případě stačí jen jemně přebrousit poškrábané místo brusným papírem, abyste zarovnali povrch. Pro větší škrábance použijte po obroušení ještě tenkou vrstvu tmelu a opět poté přebruste dohladka.
4. Vymalování
Jakmile máte veškeré díry a škrábance zarovnané, zadělané tmelem a zahlazené, natřete opravená místa aby byla sjednocena s okolní barvou. Vyberte stejnou barvu a odstín, který na zdi již máte. Dejte si jen pozor, na některých místech může být barva již vybledlá a ani původní odstín tak nemusí odpovídat.
S těmito několika kroky můžete opravit větší i menší škrábance, díry, ale i jinak poškozené zdi či obouchané rohy. Na ty navíc doporučujeme použít speciální rohové lišty, které je ještě více ochrání.