V minulém článku jste se mohli dočíst, jak se připravit na stěhování pianina či klavíru. Nyní se zaměříme na to, jak by mělo takové stěhování probíhat, abyste nástroj přemístili v pořádku a na novém místě hrálo tak, jako vždy.
-
Připravte piano před převozem.
Pokud je to možné, odstraňte z piana odnímatelné části, které by mohli při stěhování překážet nebo se při převozu poškodit. Jde především o stojánky, kolečka či nohy nástroje. Pokud ani jedno nejde demontovat, důkladně nástroj obalte ochrannými obaly. Zároveň také zajistěte, aby se jeho struny a kladívka nepoškodily.
-
Jak s pianem manipulovat?
Manipulaci s klavírem či pianinem nechte na odbornících se speciálními popruhy. Zde je totiž důležité, aby se piano neslo rovnoměrně, aby se váha rozložila do několika bodů. Předejte se tak zkřivení či popraskání nástroje nebo poškození jeho mechaniky.
-
Zkontrolujte, zda se přestěhoval v pořádku.
Po úspěšném přestěhování vašeho pianina či klavíru přichází na řadu kontrola. V první řadě si ověřte, že je nástroj umístěný na rovině a není nakloněný. Jestliže bude na nerovném povrchu, jeho mechanika se může poničit. K vyrovnání použijte speciální podložku, která povrch vyrovná.
-
Vylaďte jeho melodii.
Máte klavír přestěhovaný a v rovině? Nyní přejděte k závěrečné fázi, a tou je jeho ladění. Převozem, ale i změnou prostředí se totiž může pianino i klavír rozladit a vaše oblíbené skladby pak mohou znít zcela jinak. Pozvěte si odborníka, který vám stav piana ověří a sladí případné melodické nedostatky.
-
Dejte svému klavíru čas na aklimatizaci.
I přesto, že se může zdát, že je piano pouze kus nábytku, jedná se o propracovaný mechanismus, který špatně snáší změny. Vadit mu mohou výkyvy teplot, ale i změna vlhkosti na novém místě. Dejte proto svému pianu pár dní na aklimatizaci, než ho začnete znovu intenzivně používat. Předejdete tak opětovnému rozladění.